Vijest
06.06.2014

125. obljetnica Botaničkog vrta PMF-a

Svečano obilježavanje 125. obljetnice Botaničkog vrta Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu održat će se u nedjelju 8. lipnja 2014. u 11 sati u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu, Trg maršala Tita 14, pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ive Josipovića, gradonačelnika Grada Zagreba Milana Bandića i rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Alekse Bjeliša.

Pozivnica (.pdf)

Program svečanosti započet će pozdravnim govorima dekana Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Amira Hamzića, prorektorice za istraživanje i tehnologiju Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Melite Kovačević, zamjenice gradonačelnika Grada Zagreba Vesne Kusin i predstavnice Konzorcija europskih botaničkih vrtova dr. Suzanne Sharrock.

Program svečanosti nastavit će se prezentacijom Botanički vrt 1889.-2014. koju će održati voditeljica Botaničkog vrta mr. sc. Biserka Juretić te dodjelom zahvalnica zaslužnim pojedincima za dugogodišnji doprinos razvitku i promidžbi Botaničkog vrta.

Nakon završetka svečanog dijela programa u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu uzvanici će se uputiti u Botanički vrt. Program svečanosti nastavit će se u Izložbenom paviljonu u kojem će biti predstavljen novi vodič Botaničkog vrta te poštanska marka koju je 1. travnja, u povodu njegove 125. obljetnice, u optjecaj pustila Hrvatska pošta. Također, uzvanici će u Izložbenom paviljonu moći razgledati prigodnu izložbu o Botaničkom vrtu.

                                 


Svečanosti obilježavanja 125. obljetnice Botaničkog vrta Biološkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nazočit će članovi Konzorcija europskih botaničkih vrtova (European Botanic Gardens Consortium), koji čine ravnatelji botaničkih vrtova iz 25 europskih zemalja.


Zanimljivosti o Botaničkom vrtu

Najstariji hrvatski botanički vrt, smješten u samom središtu grada Zagreba, treća je najpopularnija turistička znamenitost u Zagrebu, zakonom zaštićen 1971. kao kulturno dobro i spomenik parkovne arhitekture.

Osnovan u razdoblju kad je bilo moderno uzgajati egzotične biljke iz dalekih krajeva, napravljen je dijelom u engleskom perivojnom, a dijelom u francuskom parternom stilu, te s nevelikim izložbenim staklenicima namijenjenim biljkama iz toplih podneblja. Dva jezerca s mostićem, cvjetni parter i izložbeni paviljon posjetiteljima su najomiljeniji dijelovi Vrta.

  125. obljetnica Botaničkog vrta (.pdf)




125th Anniversary Celebration (.pdf)
   


Na ukupnoj površini od samo 4,5 ha u Botaničkom vrtu danas raste gotovo 5000 različitih vrsta raspoređenih u više tematskih zbirki. Stručnjacima su najzanimljivije domaće biljke, kojima se u novije vrijeme pridaje sve veća pozornost. Naglasak je na ugroženim i zakonom zaštićenim vrstama hrvatske flore, koje se sakupljaju na prirodnim lokalitetima i uzgajaju na za to namijenjenim površinama – kamenjarama.

U zapadnom dijelu Vrta od 1891. stoji atraktivan Izložbeni paviljon, u kojem se tijekom sezone održavaju različite botaničko-edukativne radionice, predavanja i izložbe. Redovita svibanjska manifestacija Tjedan hrvatskih botaničkih vrtova i arboretuma svake godine u Vrt privlači sve više djece i odraslih.

Botanički vrt PMF-a jedan je od dvaju sveučilišnih botaničkih vrtova u Zagrebu i predstavnik Hrvatske u Europskom konzorciju botaničkih vrtova. Uz redovitu djelatnost, u neposrednoj budućnosti očekuje se potpuna obnova povijesnih staklenika i realizacija opsežnog projekta H.O.R.T.U.S. iz europskih fondova.

         Posjetiteljima je Botanički vrt otvoren od 1. travnja do 1. studenoga.       


U Digitaliziranoj zagrebačkoj baštini nalazi se djelo Kr. Botanički vrt u Zagrebu iz 1896., prvi monografski prikaz Botaničkoga vrta Prirodno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, odnosno njegova Botaničkog zavoda, iz pera njegova utemeljitelja prof. dr. Antuna Heinza.

U uvodnom dijelu autor ističe značenje Botaničkog vrta u kontekstu njegova značenja za prirodoslovno proučavanje, ali ističe i njegovu estetsku funkciju. Opisuje izbor i raspored skupina i porodica biljnih vrsta zastupljenih u Botaničkom vrtu te daje njihov sustavni pregled. U privitku knjiga sadrži izvorni tlocrt Vrta.



Top