Godine 1861. Hrvatski je sabor, na poticaj velikoga mecene Josipa Jurja Strossmayera, donio zakonsku odluku o utemeljenju modernoga Sveučilišta u Zagrebu. Car Franjo Josip I. potpisao je odluku 1869. prilikom boravka u Zagrebu.
Tako je, tada nazvano, Sveučilište Franje Josipa I., a danas Sveučilište u Zagrebu, svečano otvoreno 19. listopada 1874. Sveučilište je otvorio ban Ivan Mažuranić. U njegovu su sastavu tada djelovala četiri fakulteta: Pravni, Bogoslovni, Mudroslovni i Medicinski.
Sveučilište je bilo smješteno u staroj zgradi gimnazije na Katarininu trgu. U istoj zgradi, zajedno s gimnazijom, postojala je i Akademija, prva naša ustanova iz 17. stoljeća, na kojoj se stjecala viša naobrazba, a iz koje će zapravo izrasti moderno Sveučilište. Prvi rektor Sveučilišta bio je Matija Mesić, a u Sveučilišnome odboru bio je i književnik August Šenoa, jedan od najzaslužnijih za otvorenje Sveučilišta.
Za svečano je otvorenje Ivan Zajc uglazbio poznate Šenoine stihove Znanje nas vodi svjetlom k slobodi koje su u gradu tom prigodom svi pjevali.
…Znanje nas vodi Vienac, 1874. |
Svečanosti su zapravo trajale tri dana, a središnji dan otvorenja započeo je budnicom, svečanom misom u prvostolnici, nastavljen svečanošću otvorenja i proglašenjem prvoga rektora u sabornici te zaključen banketom, bakljadom i veselom đačkom večeri u Gradskoj streljani.
Na središnjoj je svečanosti potpisana Spomenica svečanog otvorenja čije pojedine listove objavljujemo uz 140. obljetnicu utemeljenja modernog Sveučilišta.
Svečanost otvorenja Sveučilišta Franje Josipa I. u Zagrebu nastavljena je i sljedeći dan, 20. listopada, kada je održan svečani koncert i ples u kazalištu s brojnim gostima i najvišim uzvanicima tadašnje države i regije, što također govori o važnosti i veličini tog događaja.
Sveučilište je tada bilo smješteno u staroj zgradi gimnazije na Katarininu trgu i na njemu je studiralo 205 redovitih studenata: 7 na Bogoslovnom, 175 na Pravnom i 23 na Mudroslovnom fakultetu.
U to vrijeme Zagreb je imao oko 28.000 stanovnika smještenih na području Gornjega grada i užeg središta Donjega grada.
Rektorat Sveučilišta preselio se u današnju zgradu ispred Hrvatskoga narodnog kazališta tek 1882. godine, a do tada je u toj zgradi bila tvornica duhana. Opširnije o povijesti Sveučilišta u Zagrebu |
Izbor iz govora prvoga rektora Matije Mesića, svećenika i povjesničara, iz Spomenice na svetčano otvaranje KRALJ. SVEUČILIŠTA FRANJE JOSIPA I. u Zagrebu, prvoga hrvatskoga, dana 19. listopada 1874.: