Vijest
31.08.2015

25 godina Hrvatskoga instituta za istraživanje mozga Sveučilišta u Zagrebu

U petak 11. rujna 2015. u 9 sati na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (dvorana Čačković, Šalata 3b) obilježit će se 25 godina Hrvatskoga instituta za istraživanje mozga (HIIM). Svečani dio programa s prikazom povijesti, dosadašnjih rezultata i perspektive HIIM-a nastavit će se radnim dijelom i prezentacijom zajedničkoga projekta neuroimaginga Medicinskoga fakulteta i Poliklinike Neuron te početkom rada novog uređaja za slikovni prikaz mozga. U 13 sati slijedi mini-simpozij Trends in current neuroscience, na kojem će istaknuti svjetski znanstvenici prikazati najnovija dostignuća u neuroznanosti. Razna popratna događanja koja započinju dan ranije uključuju predavanje Croatian neuroscientists abroad (četvrtak, 10. rujna), cjelodnevnu izložbu Slike mozga (petak, 11. rujna) te prezentaciju u okviru EU-ova projekta GLOWBRAIN (subota, 12. rujna).

Detaljan raspored možete pronaći ovdje.

Institut je znanstveno-nastavna ustrojbena jedinica (podružnica) Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, osnovana 1990. s ciljem razvijanja značajnoga i dinamičnoga polja suvremene znanosti – neuroznanosti te uspostavljanja suradnje između temeljnih i kliničkih neuroznanosti. Osnivanje Hrvatskoga instituta za istraživanje mozga podudara se s početkom Desetljeća mozga (proglašenoga u svijetu 1990.), kada je Medicinski fakultet, na temelju poticaja i jasno obrazloženoga prijedloga akademika Ivice Kostovića, pokrenuo inicijativu za osnivanje. Za taj projekt Medicinski fakultet dobio je potporu Vlade RH i osobno pokroviteljstvo tadašnjega predsjednika Tuđmana. Od samoga početka rada HIIM-a razvija znanstvene programe iz područja razvojne neurobiologije čovjeka, kao i istraživanja biološke osnove psihijatrijskih i neuroloških bolesti i kognitivnih poremećaja.

Dobro razvijena infrastruktura omogućuje istraživačkim skupinama sa svih temeljnih zavoda Medicinskoga fakulteta izvođenje međunarodno ocijenjenih projekata (EU, UKF, HRZZ, Adris), suradnju s kliničkim nastavnim bazama i suradnju s vodećim međunarodnim znanstvenim institucijama (Yale University, The Johns Hopkins University, McGill University, INSERM, University of Geneva, University of Amsterdam, Université Libre de Bruxelles).

Osigurana je izobrazba za doktorande (doktorski studij Neuroznanost), uspješan razvoj znanstvenih karijera mladih istraživača u vodećim svjetskim centrima te njihov povratak u Hrvatsku. Osim istraživačkoga rada i objavljivanja radova u vodećim svjetskim časopisima, znanstvenici HIIM-a aktivni su u popularizaciji i širenju spoznaja o mozgu (Tjedan mozga). Međunarodni znanstveni savjet HIIM-a, sastavljen od istaknutih američkih i europskih znanstvenika, periodički ocjenjuje program HIIM-a.

Više o ustroju, povijesti, znanstvenoj i nastavnoj aktivnosti HIIM-a možete pronaći na www.hiim.unizg.hr



Top