17.06.2015

Botanički vrt dobio certifikat za uzgajanje i prodavanje strogo zaštićenih biljnih vrsta

Botanički vrt Biološkoga odsjeka Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu dobio je od Uprave za zaštitu prirode Ministarstva zaštite okoliša i prirode Republike Hrvatske potvrde za komercijalno korištenje četiriju strogo zaštićenih zavičajnih biljnih vrsta (livadni procjepak, velebitsku degeniju, nerazgranjenu pilicu i sibirsku jezičnjaču), uzgojenih u Botaničkom vrtu PMF-a.

Strogo zaštićene i NATURA vrste, uzgojene iz sjemenki skupljenih na prirodnim staništima u Hrvatskoj, sada su dostupne građanstvu za privatne ili školske vrtove. Tako se čuvaju endemske biljne vrste na svojim staništima jer se inače branjem i skupljanjem uništavaju.

U skladu s odredbama Zakona o prekograničnom prometu i trgovini divljim vrstama (Narodne novine, broj 94./2013.), svaki sljedeći vlasnik mora dobiti kopiju potvrde za kupljenu biljku kako bi mogao dokazati zakonito podrijetlo vrste koju posjeduje. Nakon provedene transakcije, izvornik potvrde vraća se Ministarstvu.

Više informacija možete dobiti na sljedećoj poveznici.