Vijest
12.11.2014

Hrvatska dobila sedam centara izvrsnosti

U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta u ponedjeljak 10. studenoga 2014. pod predsjedanjem prof. dr. sc. Ive Družića održana je sjednica Nacionalnoga vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj na kojoj je ministar prof. dr. sc. Vedran Mornar proglasio sedam znanstvenih centara izvrsnosti.

Među proglašenim centrima izvrsnosti dva su u području prirodnih znanosti: Znanstveni centar izvrsnosti za napredne materijale i senzore – CEMS, zajednički centar Instituta Ruđer Bošković (IRB) i Instituta za fiziku, i Znanstveni centar izvrsnosti za znanost i tehnologiju (STIM), koji će voditi prof. dr. sc. Vlasta Bonačić-Koutecký sa Sveučilišta u Splitu, te dva u području biomedicinskih znanosti: Znanstveni centar izvrsnosti za reproduktivnu i regenerativnu medicinu, integrirani Znanstveni centar izvrsnosti Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i Znanstveni centar izvrsnosti za virusnu imunologiju i cjepiva, koji će voditi prof. dr. Stipan Jonjić s Medicinskoga fakulteta Sveučilišta u Rijeci. U sklopu tog centra izvrsnosti je i Centar za istraživanje i prijenos znanja u biotehnologiji Sveučilišta u Zagrebu.

Dva su centra izvrsnosti i u području humanističkih znanosti: Znanstveni centar izvrsnosti za integrativnu bioetiku, koji će voditi prof. dr. sc. Ante Čović s Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i Znanstveni centar izvrsnosti za hrvatsko glagoljaštvo, na čijem će čelu biti dr. Milan Mihaljević sa Staroslavenskoga instituta.

U području društvenih znanosti proglašen je jedan znanstveni centar izvrsnosti: Znanstveni centar izvrsnosti za školsku efektivnost i menadžment, na čelu s prof. dr. sc. Juricom Pavičićem s Ekonomskoga fakulteta Sveučilišta u Zagreb.

Zadaće su znanstvenih centara izvrsnosti unaprijediti hrvatsku znanost i još je više uključiti u Europski istraživački prostor odnosno potaknuti sudjelovanje u istraživačkim programima Europske unije i drugim međunarodnim programima.

Misija je centara izvrsnosti da znanstvenim istraživanjima koja provode i njihovom mogućom primjenom pomiču granice istraživanja, znanja i društva općenito, i tako povećaju i unaprijede međunarodnu vidljivost i prepoznatljivost hrvatske znanstvene zajednice te da koriste razvoju gospodarstva i društva u cjelini.

Više pojedinosti na mrežnoj stranici MZOS-a.

(Vijest i fotografija preuzeti s http://public.mzos.hr)



Top