Istraživanje Eurostudent provodi se već petnaestak godina na širem europskom području s ciljem analize socijalnog i ekonomskoga statusa studenata. Do sada su ukupno provedene četiri faze istraživanja, s proporcionalnim povećanjem zemalja sudionica u svakoj etapi. Trenutačno se provodi peta faza istraživanja, na temelju koje će u prvoj polovici 2015. biti objavljeno komparativno izvješće za svih 27 zemalja sudionica.
Eurostudent V (2012. - 2015.)
Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta nositelj je provedbe nacionalnog istraživanja Eurostudent V o studentskoj populaciji u Republici Hrvatskoj, s ciljem prikupljanja podataka na temelju kojih će se izraditi komparativna analiza socijalnog i ekonomskoga statusa studenata u Europi i Republici Hrvatskoj. Cjelokupni projekt EUROSTUDENT V provodi se u 27 europskih zemalja, a koordinira ga Das Deutsche Zentrum für Hochschul- und Wissenschaftsforschung (DZHW). Na nacionalnoj razini, provest će se u koordinaciji Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta, Instituta za razvoj obrazovanja (IRO), Sveučilišnog računskog centra - SRCE te agencija IPSOS PULS i Aretis.
Terenski dio istraživanja traje do 30. lipnja 2014., a studenti će upitniku moći pristupiti putem mrežne stranice www.eurostudent.hr, koristeći svoj vlastiti AAI@EduHr elektronički identitet ili kombinaciju JMBG-a i OIB-a.
Upitniku će moći pristupiti svi studenti u Republici Hrvatskoj, neovisno o statusu, bilo njihovom (redoviti/izvanredni student), bilo institucije na kojoj studiraju (javna/privatna). Upitnik je u potpunosti anoniman.
Podršku istraživanju dali su Rektorski zbor, Vijeće veleučilišta i visokih škola, Hrvatski studentski zbor te Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola.
Republika Hrvatska i Eurostudent
U prošloj fazi, Eurostudent IV (2008. - 2011.), prvi je put, uz još 24 europske zemlje, sudjelovala i Republika Hrvatska u sklopu TEMPUS projekta ACCESS. Upitnik istraživanja ispunila su u potpunosti 4664 studenta, što je bilo do tada najveće istraživanje provedeno na studentskoj populaciji u Republici Hrvatskoj. U provedbi su, uz MZOS, ravnopravno sudjelovali Institut za razvoj obrazovanja (IRO), Institut za društvena istraživanja (IDIS), Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišni računski centar - SRCE, agencija IPSOS PULS i ResearchNed (Nizozemska).
Na temelju dobivenih rezultata tiskan je veći broj izvješća (na primjer Socijalna i ekonomska slika studentskog života u Hrvatskoj - Nacionalno izvješće), a ti su rezultati poslužili za prilagodbu javnih politika u sustavu visokog obrazovanja potrebama studenata. Sva izvješća i dodatni dokumenti mogu se naći na poveznicama: http://www.tempus-access.info/ i http://www.eurostudent.eu/.