Vijest
06.03.2015

Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu dodijeljen u Parizu certifikat za kvalitetu - CeQuint


U petak 27. veljače 2015. Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu dodijeljen je u Parizu  Certifikat za kvalitetu internacionalizacije Integriranog preddiplomskog i diplomskog studija medicine na engleskom jeziku – CeQuint.

CeQuint je projekt Europske unije, točnije Europskoga konzorcija za akreditaciju u području visokog obrazovanja (European Consortium for Accreditation - ECA). ECA objedinjuje 14 nacionalnih agencija zaduženih za licenciranje i akreditaciju sveučilišta i pojedinih fakulteta / visokih učilišta zemalja članica EU-a. Hrvatska Agencija za visoko obrazovanje (AZVO) također sudjeluje u spomenutom konzorciju.

                                          ECA - European Consortium for Accreditation 


Cilj je projekta CeQuint postaviti jasne kriterije za procjenu uspješnosti internacionalizacije nekog visokoškolskog učilišta. To je iznimno važno zbog niza europskih programa koji stimuliraju prekograničnu suradnju i razmjenu u području visokog obrazovanja i znanstvenih istraživanja. Tako se procjenjuje da će samo u programu Erasmus plus tijekom 2015. sudjelovati oko 3,5 milijuna studenata i sveučilišnih nastavnika, koji će ostvariti razne oblike mobilnosti. Stoga se internacionalizacija, odlazna i dolazna mobilnost smatra važnim pokazateljem kvalitete visokog obrazovanja.

CeQuint procjenjuje uspješnost internacionalizacije nekog studijskog programa ili institucije u cjelini. Kako se Studij medicine na engleskome jeziku na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu uspješno izvodi već jedanaest godina, AZVO i Sveučilište u Zagrebu nominirali su potkraj 2013. upravo taj studijski program za moguće certificiranje.
CertifikatStudij medicine na engleskome jeziku osnovan je 2002. s osnovnim ciljem da omogući Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu sudjelovanje u spomenutim EU-ovim programima mobilnosti. Trenutačno Studij pohađa 250 studenata iz 29 zemalja svijeta, ponajviše iz Kanade, Sjedinjenih Američkih Država, Izraela, Njemačke, Austrije, Švedske i Francuske, a već četiri generacije diplomiranih liječnika proizašle iz ovog studijskog programa rade diljem EU-a, SAD-a i Kanade.

U proljeće 2014. posebno povjerenstvo (u sastavu kojega su bili i bivši rektori austrijskih i švedskih sveučilišta) vrlo je visoko ocijenilo razinu i kvalitetu internacionalizacije Studija medicine na engleskome jeziku. Tome je prethodilo opsežno izvješće koje se sastojalo od tzv. glavnog izvješća i dopunskog materijala (monografija s oko tisuću stranica teksta, tablica, slika i drugog materijala), koje je priredilo voditeljstvo studija.

Dodjela certifikata: Đurđica Dragojević (AZVO) i akademik Davor Miličić, dekan MEF-aNa temelju visoke ocjene spomenutog povjerenstva uslijedio je poziv na radionicu Dobra praksa u području internacionalizacije visokog obrazovanja, koja se održavala u Varšavi od 1. do 2. prosinca 2014. i kojoj je nazočio prof. dr. sc. Davor Ježek, prodekan za međunarodnu suradnju i Studij medicine.

Važno je istaknuti da pored Studija medicine na engleskome jeziku i voditeljstva, odnosno sudjelovanja u nizu prestižnih međunarodnih znanstvenih projekata, Medicinski fakultet održava i doktorski studij na engleskome jeziku Biomedicine and Health Sciences.

Na tzv. Diseminacijskoj konferenciji u Parizu dodijeljeno je sedam CeQuint certifikata studijskim programima, odnosno visokoškolskim institucijama. U ime Medicinskoga fakulteta to važno priznanje primio je akademik Davor Miličić, dekan Fakulteta, čime je upravo Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu prvi fakultet u Europskoj uniji iz područja biomedicine kojemu je dodijeljen takav certifikat.



Top