Vijest
20.03.2015

Međunarodni kongres Stomatološkoga fakulteta

Povodom Svjetskoga dana oralnoga zdravlja Stomatološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu ugostit će 20. ožujka Međunarodni kongres s dvije radionice, a u hotelu Westin 21. ožujka ugledni profesori i stručnjaci predstavit će sudionicima niz aktualnih tema.

 

Prvi međunarodni kongres Stomatološkoga fakulteta obuhvatit će teme od protetike i estetike osmijeha, iznošenja višegodišnjega iskustva u kliničkom radu, oralnih infekcija i različitih terapija do oralne manifestacije sistemskih bolesti.

Više o programu i predavačima možete pročitati ovdje.

                       Stomatologija_kongres  


Povodom dana brige o zdravlju usne šupljine stručnjaci Stomatološkoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu poručuju:

ČUVAJMO ZAJEDNO ZDRAVLJE USNE ŠUPLJINE OD DJETINJSTVA DO ZLATNE ŽIVOTNE DOBI!

Između želje za estetskim izgledom i straha od odlaska stomatologu/doktoru dentalne medicine, danas se uglavnom odlučujemo za zdrave zube i privlačan osmijeh. Razlog za to su, osim želje da budemo lijepi i zapaženi, preventivni i edukacijski sadržaji tijekom djetinjstva, pa zubobolja više nije primarni razlog za odlazak stomatologu.

No promatrajući globalno, Svjetska stomatološka organizacija (FDI) upozorava kako između 60 i 90 posto djece diljem svijeta ima barem jedan zubni karijes, iako više od 60 posto svjetske populacije ima osiguranu skrb za zdravlje usne šupljine.

Kad je riječ o zdravlju usne šupljine, u svim se dobnim skupinama uočavaju specifičnosti u razvoju različitih oblika bolesti. Tako je u ranom djetinjstvu najčešći karijes, zbog čega oboljeli mliječni zubi često prerano gube funkciju uzrokujući bolove i druge probleme, a dugoročno gledano zahtijevaju skupu ali potrebnu ortodontsku terapiju. U adolescentskoj dobi osim karijesa česti su gingivitisi, dentalna erozija i bolovi zbog nicanja trećih kutnjaka. U srednjim godinama obično se pojavljuju mnogobrojne komplikacije zbog pogrešaka u mlađoj dobi, a to su parodontne bolesti, povlačenje zubnog mesa  i preosjetljivost zubnih vratova. Također je nerijetko potrebno protetsko nadoknađivanje i rehabilitacija izgubljenih zuba te bolovi u čeljusnim zglobovima. U trećoj dobi zdravlje usne šupljine mogu narušiti komplikacije vezane uz neke sistemske bolesti kao što su dijabetes, bolesti probavnih žlijezda i organa te imunosni poremećaji. Obično u tim godinama žlijezde slinovnice ne stvaraju dovoljno sline, pa na sluznici nastaju gljivične i bakterijske upale, a bol i pečenje postaju gotovo neizdrživi.

Nažalost, posljednjih godina raste i broj oboljelih od raka usne šupljine, a razlog su prekomjerno pušenje i alkohol, koji dolaze na naplatu upravo tada kada bismo trebali uživati u životu!



Top