Vijest
11.04.2014

Međunarodni simpozij srednjoeuropskih dijatomologa

Od 10. do 13. travnja 2014. u prostorijama Rektorata Sveučilišta u Zagrebu održava se Osmi međunarodni simpozij srednjoeuropskih dijatomologa (8th Central European Diatom Meeting - CEDM) u organizaciji Hrvatskoga botaničkoga društva (HBoD).

Simpozij se održava svake godine te okuplja dijatomologe šireg europskog područja. CEDM je rezultat 28 godina duge tradicije se te službeno počeo održavati prije osam godina kao proširenje simpozija dijatomologa njemačkoga govornoga područja (Deutschsprachiges Diatomologen Treffen - DDT). Njemački su dijatomolozi osjetili potrebu proširenja simpozija na šire europsko područje, što je imalo izniman odaziv te je postao jednogodišnji središnji događaj na kojemu se izmjenjuju nova saznanja, vode rasprave te širi i potvrđuje suradnja dijatomologa.

Dijatomeje su fotosintetski jednostanični organizmi koji žive u slatkim vodama i morima. Ti organizmi mikroskopskih veličina mnogobrojni su i svojom biomasom i raznolikošću vrsta. Dijatomeje su, kao i cijela skupina algi, iznimno važne za živi svijet jer svojom ulogom kao primarni proizvođači fiksiraju CO2 i proizvode kisik. Njihov razvoj uvelike ovisi o kemijskim i fizičkim osobitostima staništa na kojem žive i stoga su neizostavni biološki indikatori.

Voda koju pijemo ovisi o kakvoći vode na izvorištu iz kojeg se crpi, i iznimno je važno poznavanje ekološkog stanja takva vodnog tijela, a upravo su alge i dijatomeje tj. alge kremenjašice one koje su najiskoristivije u tu svrhu. Također su dijatomeje i alge zastupljene kao dva od pet bioloških elemenata u određivanju ekološkog statusa odnosno kakvoće tekućica, stajaćica i mora prema europskim odredbama.

Hrvatska je gledajući biološku raznolikost iznimno bogata zemlja. Zahvaljujući specifičnom geografskom položaju i karakterističnim ekološkim, klimatskim i geomorfološkim uvjetima uvelike pridonosi bioraznolikosti na europskom području. Velika raznolikost staništa rezultirala je bogatstvom vrsta u Hrvatskoj i od iznimne je važnosti poticanje i razvoj istraživanja bioraznolikosti, osobito dijatomeja i algi koje ne samo što imaju biološku ulogu nego su i iznimno važne za čovjeka u dijelu očuvanju prirode i okoliša u kojem živi i koji eksploatira.

Održavanje 8th Central European Diatom Meeting velika je čast za Sveučilište u Zagrebu i grad Zagreb, te otvara put k učvršćivanju i daljnjem razvitku međunarodne suradnje i promicanju grada Zagreba kao europske metropole.

Na simpoziju će biti 72 sudionika iz 17 europskih zemalja te iz Japana, SAD-a i Meksika, s 58 prijavljenih prezentacija. Kao dodana vrijednost simpoziju je organizacija izložbenog prostora u kojemu će se predstaviti proizvođači i zastupnici mikroskopijske opreme na koju su pozvani svi zainteresirani s PMF-a, Instituta Ruđer Bošković i članovi Hrvatskoga mikroskopijskoga društva.



Top