Vijest
11.12.2015

Na Sveučilištu u Zagrebu održan sedmi sveučilišni Dan e-učenja

Središnja tema ovogodišnjega Dana e-učenja bila je važnost mrežnih stranica u funkciji promocije i odnosa s javnošću sveučilišta te webometrics kao važan čimbenik rangiranja sveučilišta. Također, na skupu je bilo riječi o metodama vrjednovanja u e-kolegiju te je predstavljen katalog e-kolegija ustanova u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj.

e-ucenje2015_prorektorica_cukovic_bagic

Sedmi sveučilišni Dan e-učenja otvorio je rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras. Na početku događanja, red. prof. art. Mladen Janjanin, prorektor za umjetničko područje i međunarodni položaj Sveučilišta u Zagrebu, održao je predavanje o rangiranju najboljih svjetskih sveučilišta te o pokazateljima koji se koriste u formiranju rang-lista najuspješnijih visokoobrazovnih institucija.  Na skupu je uslijedilo predavanje dr. sc. Zorana Bekića, ravnatelja Sveučilišnoga računskoga centra o mogućnostima poboljšanja položaja Sveučilišta u Zagrebu na Webometrics ljestvici, pri čemu je kao vrlo važan segment rangiranja istaknuo isticanje pripadnosti svih sastavnica Sveučilištu u Zagrebu, a ne samo pojedinom fakultetu ili akademiji. Također, tijekom izlaganja istaknuta je važnost ne samo poticanja nastavnika i sastavnica na sustavnu objavu kvalitetnih materijala o rezultatima istraživača, istraživačkih skupina i ustanova nego i uspostave digitalnih repozitorija, čemu bi svakako pridonijela i provedba politike otvorenoga pristupa istraživačkim podatcima i stvaranje otvorenih obrazovnih sadržaja.

e-ucenje2015_prorektor_janjanin e-ucenje2015_prorektor_simpraga

Program sedmoga Dana e-učenja nastavljen je predstavljanjem novoga koncepta mrežne stranice Sveučilišta u Zagrebu i njezine važnosti u promociji Sveučilišta. O važnosti mrežnih stranica na skupu je govorio prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu, koji je tijekom svojega izlaganja istaknuo važnost dosljedne provedbe odluka Senata, u skladu s kojima sva sjedišta sastavnica trebaju biti unutar domenskoga prostora Sveučilišta, uključujući web sjedišta projekata, časopisa, konferencija, zavoda i drugih organizacijskih jedinica sastavnica Sveučilišta. Nakon prorektora prof. dr. sc. Šimprage, novi koncept mrežnih stranica Sveučilišta u Zagrebu predstavio je dr. sc. Mario Konecki s Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu.

Središnji dio ovogodišnjega Dana e-učenja bila je panel-diskusija o temi Web stranice sastavnica Sveučilišta u Zagrebu i njihova prisutnost na društvenim mrežama u funkciji promocije upisa u studije. Uz rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damira Borasa, u panel-diskusiji sudjelovali su ravnatelj Sveučilišnoga računskoga centra dr. sc. Zoran Bekić, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva i posebni savjetnik rektora za područja STEM i međunarodne projekte prof. dr. sc. Mislav Grgić, prof. dr. sc. Božo Skoko s Fakulteta političkih znanosti i prof. dr. sc. Goran Bubaš s Fakulteta organizacije i informatike Sveučilišta u Zagrebu. Moderatorica panel-diskusije bila je prorektorica za studije, studente i upravljanje kvalitetom Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Ivana Čuković-Bagić.

                     e-ucenje2015_panel

Na panel-diskusiji istaknuta je važnost osiguravanja adekvatne prisutnosti kvalitetnih i ažuriranih informacija o aktivnostima Sveučilišta i sastavnica na mrežnim stranicama te na najvažnijim društvenim mrežama. Zaključak je panela kako su prisutnost Sveučilišta u Zagrebu na društvenim mrežama te aktualnost i ažurnost mrežnih stranica sastavnica danas nužnost jer studenti očekuju brzu, kvalitetnu i potpunu informaciju. Rektor prof. dr. sc. Damir Boras istaknuo je važnost isticanja pripadnosti sastavnica te nastavnika i studenata Sveučilištu, kao i važnost da se mrežne stranice i radovi istraživača u komunikaciji povezuju sa Sveučilištem.

U drugom dijelu događanja, Sandra Kučina Softić, pomoćnica ravnatelja Srca za obrazovanje i podršku korisnicima, predstavila je metode vrjednovanja e-kolegija i aplikaciju koja je izrađena u okviru međunarodnoga projekta TALOE (Time to Assess Learning Outcomes in E-learning), u kojem je Sveučilišni računski centar  Sveučilišta u Zagrebu partner. U sklopu projekta izrađena je aplikacija koja je javno dostupna na webu i može pomoći nastavnicima u promišljanju kojim se metodama vrjednovanja koristiti za pojedine ishode učenja. Sandra Kučina Softić također je predstavila Katalog e-kolegija ustanova u visokom obrazovanju u Republici Hrvatskoj. Katalog je uspostavilo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta u suradnji sa Srcem i središnje je mjesto na kojem se nalaze osnovni podatci o svim e-kolegijima koji se izvode na ustanovama u sustavu visokoga obrazovanja u RH. U ovome trenutku u Katalogu, koji je javno dostupan, nalaze se podatci o 8866 e-kolegija sa 79 ustanova u sustavu visokoga obrazovanja u RH, a podatci se i dalje unose u bazu.

                     e-ucenje2015_kucina

Sveučilišni Dan e-učenja organizira se svake godine kako bi se zainteresiranima omogućila razmjena iskustava te stjecanje novih spoznaja o primjeni informacijskih i komunikacijskih tehnologija i tehnologija e-učenja u obrazovnom procesu. Također, taj je događaj izvrsna prilika za okupljanje i zajedničko druženje te za raspravu kako e-učenje iskoristiti za podizanje kvalitete nastave i obogaćivanje studentskoga iskustva.

Dan e-učenja svake godine zajednički organiziraju Sveučilište u Zagrebu i Centar za e-učenje Sveučilišnoga računskoga centra. Cilj je ovoga skupa istaknuti važnost i kvalitete nastave na sveučilištu i dobre primjene ICT-a u njezinu postizanju, te dalje poticati izvrsnost u sveučilišnom obrazovanju.

Organizacijom Dana e-učenja Sveučilište u Zagrebu potvrđuje svoju vodeću ulogu u okruženju u unaprjeđenju kvalitete obrazovanja i implementaciji informacijskih i komunikacijskih tehnologija te tehnologija e-učenja.

Prezentacije možete vidjeti ovdje.



Top