Vijest
19.03.2015

Na Sveučilištu u Zagrebu održana BISTEC Inovacijska konferencija

U prepunoj auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu okupilo se više od 90 predstavnika akademske zajednice, industrijskoga i javnoga sektora kako bi sudjelovali na završnoj Inovacijskoj konferenciji u sklopu EU projekta BISTEC - Building innovation support through efficient cooperation network, vrijednoga gotovo 800 tisuća eura, koji provodi Sveučilište u Zagrebu.

Nazočne je pozdravio prorektor za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Miljenko Šimpraga, a Sveučilišnu inovacijsku mrežu predstavila je voditeljica Ureda za transfer tehnologije Sveučilišta u Zagrebu dr. sc. Vlatka Petrović. Istaknula je da je Mreža odgovor na prilike za iskorištavanje inovacija koje proizlaze iz širenja tržišta za sve vrste inovacija, različitih mehanizama financiranja istraživanja, inovacija i poduzetništva, profesionalne mobilnosti i izravnih stranih ulaganja.

Prvi dio konferencije zamišljen je kao razmjena vrijednih iskustava prikupljenih tijekom provedbe projekta BISTEC koja mogu pomoći drugima, a primamljiva su i istraživačima i predstavnicima industrije. Temu je otvorila prof. dr. sc. Sandra Bischof, dekanica Tekstilno-tehnološkoga fakulteta s praktičnim primjerom benefita tehnološkoga mapiranja provedenoga kroz projekt BISTEC. Uslijedilo je zanimljivo izlaganje Od ideje i razvoja procesa do spin-off tvrtke prof. dr. sc. Brune Zelića, dekana Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije, koji je s nazočnima podijelio jedinstveno iskustvo u pokretanju sveučilišne spin-off tvrtke osnovane 18. prosinca 2014. Tvrtka Comprehensive Water Technology d. o. o. prva je spin-off tvrtka Sveučilišta u Zagrebu.

prof. dr. sc. Bruno Zelić

(prof. dr. sc. Bruno Zelić, dekan Fakulteta kemijskog inženjerstva i tehnologije)

Prof. dr. sc. Damir Žarko
predstavio je rezultate znanstveno-istraživačkoga rada u području elektrostrojarstva koji su produkt suradnje studenata i profesora na Fakultetu elektrotehnike i računarstva i podijelio iskustva pri komercijalizaciji svog rada. Naime, 2 softvera za optimizaciju elektromotora uspješno su prodana United Technologies Research Center-u iz USA, a studenti su dobili financijske udjele.

prof. dr. sc. Damir Žarko

 (prof. dr. sc. Damir Žarko, Fakultet elektrotehnike i računarstva)

O specifičnostima transfera tehnologije u području biomedicine govorila je mr. sc. Smiljka Vikić-Topić, voditeljica Ureda za znanost i transfer tehnologije u Centru za translacijska i klinička istraživanja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i KBC-a Zagreb, a predstavnice institucija Svjetlana Bušić i Barbara Kolarić (HAMAG – BICRO) te Gabrijela Herceg Sarajlić (MZOS) predstavile su mogućnosti financiranja projekata istraživanja i transfera tehnologije u dolazećem razdoblju.

mr. sc. Smiljka Vikić Topić

(mr. sc. Smiljka Vikić-Topić, voditeljica Ureda za znanost i transfer tehnologije u Centru za translacijska i klinička istraživanja Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i KBC-a Zagreb)

Program provjere inovativnog koncepta (PoC) do sada je implementiran u 5 ciklusa pri čemu je CIRTT kao prepoznati centar imao najveću stopu ugovorenih projekata što ukazuje na razinu kvalitete istraživanja ali i na razinu kvalitete pružanja podrške istraživačima. Ovo prilikom najavljen je i novi poziv za prijave koji će istraživačima pružiti mogućnost za korištenje 16 milijuna kuna u sklopu ovog programa, a također su predstavljeni i programi koji su logičan slijed razvoja koncepta nakon POC-a: RAZUM i IRCRO programi.

Dr. sc. Dubravko Kičić prezentirao je početak rada BIOCentra čiji je direktor. Vizija BIOCentra je postati vodeći inkubatorski centar. BIOCentar će se nalaziti u sklopu budućega istočnoga kampusa Sveučilišta u Zagrebu na Borongaju. Riječ je o inkubacijskom centru površine oko 4.500 m2 koji će poduzećima u razvoju u području bioznanosti i biotehnologije pružiti potrebne uvjete za obavljanje djelatnosti, i to u sljedećih pet područja aktivnosti: infrastruktura, inkubacijska podrška, transfer tehnologije, obrazovanje i umrežavanje.

Projekt „Inovacijski centar Zagreb“ koji provodi Fakultet elektrotehnike i računarstva predstavio je prof. dr. sc. Nedjeljko Perić. ICZ će imati ulogu ubrzavanja komercijalizacije novih tehnologija kroz pretvaranje znanstvenih rezultata iz područja energetike, robotike, prometa, informacijske i komunikacijske tehnologije, naprednih komponenata i biomedicinskog inženjerstva u proizvodne prototipove i procese koje hrvatska industrija može preuzeti te uz minimalni tehnološki rizik pretvoriti u proizvode i proizvodne procese.

prof. dr. sc. Nedjeljko Perić

(prof. dr. sc. Nedjeljko Perić, Fakultet elektrotehnike i računarstva)

Na kraju konferencije svi prisutni su mogli tijekom panel diskusije postavljati pitanja vrhunskim stručnjacima iz područja transfera tehnologije i zaštite intelektualnog vlasništva koji su tijekom provedbe BISTEC projekta sudjelovali u provođenju aktivnosti. Zanimanje je izazvala činjenica da u Hrvatskoj u 88 posto slučajeva privatne osobe štite svoja patentna prava, a u samo 12 posto slučajeva to čine gospodarstveni subjekti, dok je situacija u Europskoj uniji potpuno drugačija, kao i činjenica da Hrvatska još uvijek nema zakon o inovacijama ostvarenima na radu i popratnim naknadama.

Prisutni su zaključili da se za napredovanje u sustavu znanosti i visokog obrazovanja svakako mora uvesti i bodovanje temeljem inovacija i patenata te da je potrebno ustrajati na izgradnji infrastrukture koja će omogućavati znanstvenicima izravan pristup programima financiranja, kako nacionalnim, tako i europskim i internacionalnim programima podrške.

Projekt Building innovation support through efficient cooperation network BISTEC sufinancira Europska unija putem europskoga programa IPA iznosom od 663.423,09 eura. Ukupna vrijednost projekta je 794.328,41 eura.

O BISTEC-u i Sveučilišnoj inovacijskoj mreži
Na samom početku provedbe projekta BISTEC 2013. godine Sveučilište je okupilo niz dionika u području transfera tehnologije kako bi osiguralo da znanja i tehnologije razvijene u Hrvatskoj pridonesu globalnoj konkurentnosti hrvatskoga gospodarstva i potaknu regionalni razvoj. Tijekom provedbe projekta svi okupljeni imali su uzajamnu korist, neki kroz povezivanje s investitorima, neki putem edukacija, korisnih informacija o mogućnostima financiranja, patentiranja, zaštite intelektualnog vlasništva, komercijalizacije, neki su koristili konkretnu podršku stručnjaka Sveučilišta pri transferu tehnologije i zaštiti intelektualnog vlasništva, a samo Sveučilište izgradilo je svoje kapacitete u području transfera tehnologije i postavilo temelje za upravljanje intelektualnim vlasništvom na razini svih sastavnica.

Kao krajnji rezultat korisne suradnje mreža je i formalizirana svečanim pristupanjem 14 sastavnica Sveučilišta u Zagrebu, Sveučilišta u Rijeci, Hrvatske mreže poslovnih anđela – CRANE, Hrvatske gospodarske komore, Tehnološkog parka Varaždin, Tehnološko-inovacijskog centra Međimurje, Tehnološkog parka Zagreb te tvrtki Altpro d. o. o., Pliva Hrvatska d. o. o., Genera d. d. i SD Informatika d. o. o. Očekuje se da će Sveučilišnoj inovacijskoj mreži u sljedećem razdoblju pristupiti veći broj institucija i tvrtki.



Top