Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se 23. travnja. Na Glavnoj skupštini UNESCO-a 1995. proglašen je kao simbolični datum u svjetskoj književnosti jer su toga dana 1616. umrli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega. Istoga su datuma tijekom godina rođeni ili umrli autori kao što su Maurice Druon, K. Laxness, Vladimir Nabokov, Josep Pla i Manuel Mejía Vallejo.
Dan hrvatske knjige obilježava se dan ranije, 22. travnja, odlukom Sabora Republike Hrvatske od 1996., u spomen na Marka Marulića koji je toga datuma 1501. godine dovršio svoju Juditu.
Obilježavajući Svjetski dan knjige i autorskih prava UNESCO poziva čitatelje, autore, prevoditelje, izdavače, nastavnike, knjižničare, javne institucije, neprofitne organizacije i privatni sektor da promiču knjigu, čitanje i izdavaštvo, uz zaštitu autorskih prava. Diljem svijeta 23. travnja održava se i Svjetska noć knjige (World Book Night), godišnja proslava kojom se afirmira ljubav prema knjizi i čitanju i za koju se tiskaju posebne besplatne knjige te dijele svima željnima čitanja.
U Hrvatskoj se Noć knjige održava od 2012. godine, a upravo zbog djece ne održava se samo noću nego tijekom cijelog dana. U knjižnicama, muzejima, školama i vrtićima, u kinima, botaničkim i zoološkim vrtovima, na televiziji i radiju, u tramvajima, bolnicama, dječjim domovima i na mnogim drugim mjestima održavat će se raznovrsne radionice, čitaonice i druženja s piscima i ljudima koji vole knjigu do dugo u noć. Raspitajte se kod svojih knjižničara i učitelja što će se toga dana događati u vašem gradu.
Više o programu možete pročitati ovdje.
Odabrani su i najbolji slogani natječaja Noći knjige i CeKaPe-a za ovogodišnju Noć knjige. Od 124 prijedloga pristiglih na Natječaj, žiri sastavljen od članova Organizacijskog odbora Noći knjige odabrao je najbolja tri.
To su:
1. "S knjigom kroz mrak" Tomislava Šulja iz Zagreba
2. "Čitaj da ne ostaneš bez teksta" Martina Majcenovića iz Zagreba
3. "Čitaj me između redaka" Josipe Marenić iz Zagreba