Vijest
03.03.2015

Obilježen prvi Dan inženjera Hrvatske

U ponedjeljak 2. ožujka 2015. u Ministarstvu gospodarstva Republike Hrvatske, pod pokroviteljstvom Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti te u organizaciji Hrvatskoga inženjerskoga saveza i Akademije tehničkih znanosti Hrvatske, prvi je put obilježen Dan inženjera Republike Hrvatske.

Dan inženjera Republike Hrvatske osmišljen je s ciljem strateškoga pozicioniranja inženjerstva u interesu gospodarskoga razvoja i unaprjeđenja kvalitete života u Hrvatskoj, a datum je odabran u spomen na 2. ožujka 1878. kad je u Zagrebu osnovan Klub inžinirah i arhitektah, preteča Hrvatskoga inženjerskoga saveza.

Na skupu su sudjelovali akademik Zvonko Kusić, predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras, general-pukovnik dr. sc. Slavko Barić, zapovjednik Hrvatskoga vojnog učilišta Petar Zrinski, Darinko Bago, predsjednik Uprave Končar-Elektroindustrije d. d., akademici Stjepan Jecić i Mirko Zelić, članovi Predsjedništva  HAZU-a, prof. dr. sc. Vladimir Andročec, predsjednik Akademije tehničkih znanosti Hrvatske (HATZ) i Zvonimir Sever, predsjednik Hrvatske komore inženjera građevinarstva (HKIG).

U uvodnom dijelu skupa prof. dr. sc. Vjera Krstelj, predsjednica Hrvatskoga inženjerskoga saveza (HIS), istaknula je da se proglašenjem prvog Dana inženjera Hrvatske obilježava s jedne strane 137 godina tradicije hrvatskoga inženjerstva, a s druge se šalje jasna poruka svim državnim institucijama, gospodarstvu i hrvatskom društvu u cjelini da više od 40 tisuća hrvatskih inženjera zahtijeva svoje pravo mjesto u hrvatskome gospodarstvu, obnovi i razvitku.

Tijekom skupa moglo se čuti dosta zanimljivog, poučnog i – zabrinjavajućeg, prije svega da se Hrvatska u međunarodnim razmjerima smatra low tech zemljom odnosno gospodarsko-tehnološkim ambijentom s premalim udjelom znanja a prevelikim udjelom fizičkog rada u proizvodima i uslugama, što je neodrživo. Stoga je nužna intenzivnija zastupljenost inženjera u upravljačkim strukturama na svim državnim razinama jer bez toga nema gospodarskog ni društvenog oporavka.

Da tehničke struke nisu dovoljno zastupljene u upravljanju društvom složili su se i rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras i akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU-a. Rektor Boras istaknuo je kako inženjerska znanja pomažu i na menadžerskim odnosno obrazovnim pozicijama te da bez humanističkoga aspekta nema ni dobrih inženjera. Dodao je kako učenici tijekom osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovanja ne stječu dovoljno predznanja za tehničke fakultete.

Akademik Kusić poručio je kako nismo samo u gospodarskoj krizi nego i u krizi duha i morala, iz koje svi pokušavaju naći izlaz. Istaknuo je da bi poruka inženjera trebala biti relevantnija u društvu jer je tehnička struka nositelj napretka, uz napomenu kako bez konkretnoga rada sve strategije ostaju mrtvo slovo na papiru.

Stoga upravo daljnji razvoj društva putem proizvodnje nije moguć bez inženjera različitih struka i zanimanja. Pritom se ključna uloga inženjera ogleda u razvoju novih proizvoda i unaprjeđenju usluga, unapjređenju u proizvodno-tehnološkim procesima te u relevantnoj i adekvatnoj primjeni najboljih raspoloživih tehnoloških postupaka.

Na skupu je zaključeno kako inovativni i kreativni pristupi i rješenja kojima raspolaže hrvatsko inženjerstvo značajno mogu utjecati na smanjenje proizvodnih troškova, osobito u dijelu energetske učinkovitosti, što ujedno otvara prostor za racionalnije i isplativije poslovanje, posebice za konkurentniji izvoz hrvatskih proizvoda, odnosno u boljem planiranju i razradi projekata šireg društvenog značaja.



Top