U srijedu 4. ožujka 2015. u auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu održan je okrugli stol Kreativnost kao pokretač društva - kreativnost i inovativnost za uspješnije društvo. Okrugli stol održan je u sklopu tribine Inovacije i transfer tehnologije - poticaj gospodarskoga razvoja Hrvatske.
Razvoj kreativnosti pomoću obrazovanja stvaranje je dugoročnog resursa za kreativno, inovativno društvo, razvijenu kulturu, kulturološku pismenost i samosvijest te za gospodarstvo visoke dodane vrijednosti.
Hrvatsko se školstvo nalazi pred velikim promjenama: najavljena kurikularna reforma predtercijarnog obrazovanja daje nadu da će se neki dugotrajni problemi našeg obrazovanja napokon riješiti. Jedan od gorućih problema osnovno- i srednjoškolskoga odgoja i obrazovanja koji ostavlja posljedice i u visokoškolskom obrazovanju jest nedostatan razvoj kreativnosti učenika. Kreativni su predmeti marginalizirani i obespravljeni, a učenje se svodi na ponavljanje činjenica i podataka bez kritičkoga promišljanja. Dugogodišnja inicijativa za povećanje satnice i osuvremenjivanje sadržaja likovne kulture, koja je trenutačno primarni kreativni predmet u školi, osvijestila je zainteresirane dionike – unutar i izvan školskoga sustava – o važnosti vizualnoga obrazovanja za razvoj kreativnosti i inovativnosti.
Skup je otvorio rektor Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damir Boras, nakon čega su uslijedila obraćanja uvodničara: izv. prof. art. Aleksandra Battiste Ilića, dekana Akademije likovnih umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu, izv. prof. dr. sc. Feđe Vukića s Arhitektonskoga fakulteta, Studija dizajna, izv. prof. dr. sc. Mislava Ante Omazića s Ekonomskoga fakulteta, Ivane Nikolić Popović, predsjednice Hrvatskoga klastera konkurentnosti kreativnih i kulturnih industrija, Ive Špigla, poduzetnika i pokretača Zagrebačkoga inkubatora poduzetništva, te Vande Voloder, predstavnice projekta Fojo.
Na skupu je uslijedila diskusija u kojoj su sudjelovali panelisti: dr. sc. Boris Jokić, voditelj Ekspertne radne skupine za kurikularnu reformu Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije RH, prof. dr. sc. Mislav Grgić, dekan Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, dr. sc. Daniela Angelina Jelinčić iz Instituta za međunarodne odnose, Davor Majetić iz Hrvatske udruge poslodavaca, Tomislav Knezović, vlasnik i direktor tvrtke Prostoria, projekta vrhunskoga hrvatskoga dizajna namještaja.
Tijekom rasprave zaključeno je da je nužno sagledavati cjelinu obrazovanja, gospodarstva i kulture. Također, iznimno je važno da svi sudionici daju snažnu potporu da se bitno promijeni paradigma obrazovanja u smislu razvoja kreativnosti, inventivnosti, poduzetnosti te komunikacije u osnovnim i srednjim školama te da se poveća udjel kreativne skupine predmeta i kreativnost u svim predmetima. Dana je potpora svim oblicima inovativnoga i kreativnoga visokoškolskoga i cjeloživotnoga obrazovanja.
Na skupu je zaključeno da će se osnivati radne skupine za predtercijalno i cjeloživotno obrazovanje i inovativni i kreativni razvoj koje bi trebale usuglasiti konkretne mjere. Također, nužno je proširiti inovativne oblike nastave na Sveučilištu na kojima će student raditi inovacije, društvene invencije i kroz taj proces stjecati kompetencije. Njihove će se ideje dalje realizirati kroz inkubatore, akceleratore i druge poslovne, društvene i kulturne modele.
Ključno je povezivanje svih partnera – obrazovnog sustava, sveučilišta, inkubatora, akceleratora, tehnoloških parkova, udruga gospodarstvenika, HUP-a, klastera, kreativnih udruga, kulturnih institucija, inovatora, investitora, poslovnih anđela i industrije – u promišljanju ove ključne problematike i zajedničkim nastojanjima da Hrvatska postane društvo stvaranja.
Galerija fotografija (.ppsx)
Na skupu je istaknuta i važna uloga udruga, kao što su OPA, Interacta i druge, u upotpunjavanju obrazovnih modela.
Okrugli stol Kreativnost kao pokretač društva - kreativnost i inovativnost za uspješnije društvo jedan je u nizu javnih predavanja, razgovora, okruglih stolova i radionica kojima je cilj poticati i popularizirati ideju o inovacijama i prijenosu znanja sa sveučilišta i znanstvenih institucija kao temeljima inovativnoga gospodarstva i izlaska Hrvatske iz krize.
Okrugli stol organiziralo je Sveučilište u Zagrebu u suradnji s Hrvatskom akademijom znanosti i umjetnosti te partnerom Udrugom inovatora Hrvatske.
.