Vijest
15.12.2015

Održana konferencija za novinare o akademskom poduzetništvu na Sveučilištu u Zagrebu

U maloj vijećnici Rektorata održana je 15. prosinca 2015. konferencija za novinare na kojoj su predstavljene aktivnosti i postignuća u području inovacija i transfera tehnologije ostvareni tijekom posljednjih godinu dana te u akademskom poduzetništvu na Sveučilištu u Zagrebu.

Uz rektora Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Damira Borasa i prorektora za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije prof. dr. sc. Miljenka Šimpragu, na konferenciji za novinare sudjelovali su dekan Fakulteta kemijskoga inženjerstva i tehnologije prof. dr. sc. Bruno Zelić, dekan Fakulteta prometnih znanosti prof. dr. sc. Hrvoje Gold, doc. dr. sc. Ratko Stanković s FPZ-a i Hrvoje Nikola Vučemilo, voditelj projekta i predstavnik tvrtke Membrain projektiranje d.o.o.

Godinu dana od potpisivanja Društvenoga ugovora između Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta kemijskoga inženjerstva i tehnologije kojim je osnovana spin-off  tvrtka Comprehensive Water Technology d.o.o., dekan FKIT-a prof. dr. sc. Bruno Zelić novinare je informirao o postignućima te tvrtke koja je već u prvih šest mjeseci rada uspjela ugovoriti poslove u vrijednosti od oko 820 tisuća kuna. Time je višestruko premašen plan iskazan u studiji izvodljivosti, prema kojoj je spomenuti iznos ugovorenih poslova trebao biti postignut u četvrtoj godini rada tvrtke Comprehensive Water Technology d.o.o. Dekan Zelić istaknuo je da je u tvrtci stalno zaposlena jedna osoba, a da njih još pet redovito sudjeluje u njezinu radu, ovisno o projektima. Podsjetimo, djelatnost spin-off tvrtke Comprehensive Water Technology d.o.o. vezana je uz obradu vode za piće i otpadne vode, što uključuje fizikalno-kemijsku analizu voda, razvoj novih tehnologija, projektiranje te nadzor i puštanje u pogon postrojenja za obradu voda, kao i ispitivanje kakvoće vode i gospodarenje vodama. Tvrtka je osnovana u vlasničkom omjeru od 80 % za Fakultet kemijskoga inženjerstva i tehnologije, a 20 % u vlasništvu Sveučilišta u Zagrebu.

U okviru druge teme predstavnici medija informirani su o tvrtci Membrain projektiranje d.o.o., koja je nastala kao spin-out studentskoga projekta Concept Membrain. Tvrtku Membrain projektiranje d.o.o. osnovalo je osam pojedinaca, bivših voditelja timova projekta Concept Membrain u rujnu ove godine. Predstavnik tvrtke Hrvoje Nikola Vučemilo istaknuo je kako su tijekom dvije godine rada na razvoju koncepta Membrain i sudjelovanja na natjecanju Solar Decathlon Europe 2014 studenti uvidjeli da se znanje i inovativnost sudionika okupljenih oko projekta Membrain može mjeriti s najboljim sveučilištima i tehničkim fakultetima iz cijeloga svijeta. Potaknuti time, studenti koji su sudjelovali u timu Membrain, a riječ je najboljim studentima svojih fakulteta, dobitnicima rektorovih i dekanovih nagrada, pokazali su poduzetnički duh i želju za ostankom u Hrvatskoj, te su znanja i iskustva stečena radom na projektu odlučili iskoristiti u osnivanju tvrtke koja će korisnicima pružati jedinstveni interdisciplinarni pristup rješavanju problema.

Način rada tvrtke Membrain projektiranje d.o.o. predstavlja pomak u odnosu na klasično projektiranje, u kojemu svaka struka izrađuje svoj dio projekta. Njihov se rad temelji na interdisciplinarnom rješavanju svih problema, čime se olakšava integracija tehničkih sustava u građevinu te se korisniku pruža kvalitetnija usluga. U djelokrugu je rada tvrtke pružanje usluga iz područja inženjeringa, projektiranja i projektantskoga nadzora za cjelovite sustave građenja te za pojedinačna tehnička rješenja temeljena na principima održivih tehnologija. Također, tvrtka se bavi istraživanjem i razvijanjem tehničkih sustava koji pridonose smanjenju troškova gradnje, energije potrebne za gradnju i reciklažu te smanjenju štetnoga utjecaja na okoliš. Plan je tvrtke do ožujka 2016. imati zaposlenih 12 djelatnika.

U okviru konferencije za novinare rektor prof. dr. sc. Damir Boras i dekan prof. dr. sc. Hrvoje Gold javno su potpisali Društveni ugovor između Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta prometnih znanosti, kojim je osnovana spin-off  tvrtka Centar za promet i logistiku d.o.o. Riječ je o spin-off tvrtci u vlasništvu Sveučilišta u Zagrebu (20 %) i Fakulteta prometnih znanosti (80 %), čija će djelatnost biti vezana uz unaprjeđenje prometnoga sustava i primjenu inovativnih tehničko-tehnoloških rješenja u transportu.

                         pressica_osnivanje_spinoff_tvrtke_prometni_fakultet

Kao i u prvoj spin-off tvrtci u vlasništvu Sveučilišta u Zagrebu i Fakulteta kemijskoga inženjerstva i tehnologije  Comprehensive Water Technology d.o.o., i u spin-off tvrtci Centar za promet i logistiku d.o.o. prvenstveno će biti zaposleni izvrsni znanstveni novaci koji nisu u mogućnosti zaposliti se na FPZ-u, a njihova je uža specijalnost vezana uz spomenuto područje. Opremu koja je nužna za njezin rad, spin-off  tvrtka Centar za promet i logistiku d.o.o.  iznajmljivat će od Fakulteta prometnih znanosti. Riječ je o opremi koja je nabavljena isključivo sredstvima Fakulteta kroz projekte ostvarene s gospodarstvom.

Ističući kako je potpisivanje ovoga Društvenoga ugovora nastavak provedbe strategije poticanja akademskoga poduzetništva na Sveučilišta u Zagrebu, koja se tijekom posljednjih dana pokazala vrlo uspješnom, rektor prof. dr. sc. Damir Boras još je jednom istaknuo važnost povezivanja akademske zajednice i Sveučilišta s gospodarstvom.



Top