Na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu u četvrtak 31. ožujka 2016. u 13 sati prof. dr. sc. Nidžara Osmanagić-Bedenik i suradnici organiziraju okrugli stol Nefinancijsko izvještavanje - izazov održivog poslovanja.
Klimatske promjene, smanjenje bioraznolikosti, različiti oblici zagađenja okoliša predstavljaju opasnost, ali i izazove za nove poslovne prilike, inovacije, poboljšanje poslovnih procesa, bolje upravljanje rizicima, kreiranje izuma i novih načina proizvodnje i potrošnje energije. Nefinancijsko izvješće upravo obuhvaća ekološke i socijalne aspekte poslovanja poduzeća i postaje od 1. siječnja 2017. obvezno za sve subjekte od javnoga interesa s više od 500 zaposlenika.
Na ovom okruglom stolu autori knjige Nefinancijsko izvještavanje - izazov održivog poslovanja (M.E.P. Zagreb, 2016.) prof. dr. sc. Nidžara Osmanagić-Bedenik, prof. dr. sc. Ivan Strugar, dr. sc. Davor Labaš i Vedran Kojić, univ. spec. oec., predstavit će rezultate empirijskoga istraživanja u poduzećima u Hrvatskoj.
Važnost problema potaknula je autore da istraže postoji li iskustvo nefinancijskoga izvješćivanja u poduzećima u Hrvatskoj, koja načela dominiraju, što poduzeća motivira i kojim se interesnim skupinama najčešće obraćaju, kako informacijsko-komunikacijska tehnologija pridonosi izvješćivanju o održivom razvoju, postoje li matematički modeli koji prate odnos ulaganja u održivo poslovanje i održivoga profita i kako ih se može primijeniti.
Cilj je bio istražiti aktualnu praksu izvješćivanja o društveno odgovornom i održivom poslovanju te pružiti pomoć i potporu poduzećima tijekom uvođenja i primjene nefinancijskoga izvješćivanja. U ovoj su knjizi objavljeni rezultati istraživanja domaće poslovne prakse provedeni u prosincu 2015. u kojemu su sudjelovale dvije skupine poduzeća: skupina A obuhvaćala je poduzeća – članove Hrvatskoga poslovnoga savjeta za održivi razvoj (HR PSOR), a skupina B obuhvaćala je 50 najvećih poduzeća prema kriteriju ukupnoga prihoda u djelatnostima proizvodnje, trgovine, informacija i komunikacija i energetike. Sva poduzeća u drugoj skupini zapošljavaju više od 500 djelatnika i Direktiva o nefinancijskom izvještavanju izravno se odnosi na njih. Rezultati istraživanja pružaju jedinstvenu mogućnost uvida u aktualno stanje i u razlike između jedne i druge skupine poduzeća te su prilika i poticaj za usporedbu vlastitoga s iskustvima drugih poduzeća.
Ovaj je istraživački projekt realiziran uz potporu Sveučilišta u Zagrebu.