Odjel za obrazovanje Hrvatske sekcije IEEE započeo je novi ciklus predavanja (jednom mjesečno) u akademskoj godini 2014/2015. Predavanja se bave temom obrazovanja inženjera.
Prof. dr. sc. Mario Essert s Katedre za strojarsku automatiku Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu održat će u ponedjeljak 17. studenoga 2014. u 18 sati u Sivoj vijećnici Fakulteta elektrotehnike i računarstva predavanje Unapređenje nastave i učenja sveobuhvatnom primjenom IKT-a.
Predavanje će se moći pratiti i putem Interneta na adresi mms://mediaserver.lss.hr/IEEE-E25
Predavanje i diskusija nakon njega tražit će odgovore na pitanja iz uloge e-učenja u izobrazbi inženjera. Neka od pitanja na koja će se tražiti odgovori:
U prvom dijelu predavanja demonstrirat će se više vlastitih programskih rješenja (modula unutar Scriptrunner sustava) koja omogućuju nastavniku:
U drugom dijelu predavanja protumačit će se kako se pomoću "kod kuće" načinjenih web-servisa (sustavi Sitebuilder i Scriptrunner) studenti smjera Mehatronike i robotike na FSB-u uče mrežnim tehnologijama (od algoritama, preko objektnog programiranja u Pythonu, računalne matematike do web2py mrežne tehnologije) i što nakon toga uspijevaju s njima načiniti. Demonstrirat će se nadasve vrijedni studentski uradci.
Dr. sc. Mario Essert redoviti je profesor u trajnom zvanju na Katedri za strojarsku automatiku Fakulteta strojarstva i brodogradnje Sveučilišta u Zagrebu.
|
Nositelj je više kolegija kao što su Elektrotehnika, Računalna matematika, Algoritamske tehnike, Objektno programiranje, WEB programiranje… Od 2004. sudjeluje i kao vanjski suradnik u nastavi na Sveučilištu Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - na Odjelu za matematiku (MathOS) i na Ekonomskom fakultetu (EFOS).
Bio je voditelj ili suradnik na više znanstvenih projekata u domovini te suradnik na projektima naših svjetski poznatih znanstvenika: prof. dr. sc. Zvonimira Janka na Mathematisches Institut der Universität Heidelberg (projekt: The application of supercomputers for the construction of symmetrical block designs) i prof. dr. sc. Krešimira Veselića na FernUniversität-u u Hagenu (projekt: Distance learning math).
Rezultate istraživanja objavljivao je u znanstvenim časopisima iz područja matematike, računalstva i robotike (SIAM Journal on Discrete Mathematics, Combinatorial Theory Series A, International Journal of Computer Mathematics, Robotics and Autonomous Systems, ISA Transactions, Advanced Robotics).
Zamislio je i pokrenuo sustav Scriptrunner za daljinsko učenje i izvođenje programa, koji je u svojoj petoj inačici (autor: Bojan Mauser ) preko CARNet-mreže uključen u nastavu više fakulteta / odjela. Bio je mentor za više od 100 studenata na njihovim završnim i diplomskim radovima; vodio je nekoliko magistarskih i doktorskih radova.
U zadnje dvije godine intenzivno se bavi primjenom računala u hrvatskom jezikoslovlju i suradnik je na jednom (HRZZ projekt: Repozitorij metafora hrvatskoga jezika, voditeljica dr. sc. Kristina Štrkalj Despot) te voditelj drugoga projekta (CroLLOD – hrvatski lingvistički povezani podaci) na Institutu za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Zagrebu.