Vijest
07.11.2014

Predstavnici ukrajinskoga Chernivtsi National Universityja u radnom posjetu Sveučilištu u Zagrebu

U petak 7. studenoga 2014. predstavnici ukrajinskoga sveučilišta Yuriy Fedkovych Chernivtsi National University bili su u radnom posjetu Sveučilištu u Zagrebu.

Predstavnike ukrajinskoga sveučilišta predvodio je prof. Borys Bunchuk, dekan Filološkoga fakulteta, a u pratnji su bili prof. Yaroslav Redkva, prodekan za znanost, prof. Oleksandr Popovych, prodekan za obrazovanje, i prof.  Mar'yan Skab, pročelnik Odsjeka za povijest i kulturu ukrajinskoga jezika. 

Akademske goste primio je prof. dr. sc. Miloš Judaš, prorektor za znanost, međuinstitucijsku i međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu, uz prof. dr. sc. Jevgenija Pašćenka, predstojnika Katedra za ukrajinski jezik i književnost Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i dr. phil.  Branku Roščić, voditeljicu Ureda za međunarodnu suradnju.

Prof. Bunchuk ukratko je predstavio svoje sveučilište. Naime, Chernivtsi National University osnovano je 1875. dekretom austro-ugarskoga cara Franje Josipa, a od 1989. nosi ime poznatog književnika Yuriya Fedkovycha, koji je upravo iz Bukovine. Na sveučilištu studira oko 16.000 studenata u području prirodnih znanosti, inženjerstva, humanističkih znanosti, ekonomije, prava, pedagogije i teologije. Od 1990-ih to se sveučilište otvara prema Europi i svijetu općenito, te ima cilj uspostaviti akademsku suradnju i sa Sveučilištem u Zagrebu. Suradnja se već ostvaruje na razini Filozofskoga fakulteta, koji je središnji u programu ovog posjeta.

                                 


Želja je ukrajinskoga sveučilišta aktivno uključivanje u europske programe visokog obrazovanja, napose u program mobilnosti Erasmus+ za studente i nastavnike. Međutim, važno je i ostvarivanje zajedničkih znanstvenih projekata u području jezika i kulture jer na Chernivtsi National Universityju djeluje Centar za slavenske studije u sklopu kojega postoji smjer Horvatistika. Činjenica da je sad hrvatski jezik službeni jezik Europske unije, povod je i želja da se taj program podigne na višu razinu lektorata, kao i slanje studenata na ljetne škole u Hrvatsku.

Prorektor Judaš pozitivno je ocijenio inicijativu ukrajinskoga sveučilišta te i sam istaknuo povezanost između Hrvata i Ukrajinaca, ne samo jezikom i kulturom nego i jednim dijelom povijesnih zbivanja. Na tu se povijesnu povezanost osobito osvrnuo prof. Paščenko, koji već znanstveno istražuje vrijeme Prvoga svjetskog rata i sudjelovanje Hrvata na bojištima Bukovine tj. Galicije, te je otkrio da se u ukrajinskoj Galiciji skriva više groblja hrvatskih domobrana. Takve znanstvene projekte za interdisciplinarni tim stručnjaka obaju sveučilišta svakako je podržao prorektor Judaš, kao i otvoreno pitanje daljnjih razgovora o sklapanju međusveučilišnog sporazuma kao osnove za apliciranje na europske istraživačke projekte.

                                        


Top