Vijest
05.01.2014

Projekti Sveučilišta u Zagrebu u petom krugu programa PoC

U srijedu 11. prosinca 2013. u organizaciji Poslovno-inovacijske agencije Republike Hrvatske (BICRO) i Europske poduzetničke mreže (EEN) održana je konferencija Internacionalizacija poslovanja i poduzetništva. Konferenciju su otvorili Hrvoje Meštrić, ravnatelj Poslovno-inovacijske agencije Republike Hrvatske – BICRO, Branko Grčić, potpredsjednik Vlade RH i ministar regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Gordan Maras, ministar poduzetništva i obrta, i Željko Jovanović, ministar znanosti, obrazovanja i sporta.

U sklopu konferencije uručene su ponude za 50 novih projekata iz petog kruga programa Provjere inovativnog koncepta (PoC), od kojih je 16 (gotovo trećina!) realizirano putem našeg Centra za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije, što smatramo iznimnim uspjehom.

Detaljnija statistika petoga kruga natječaja PoC pokazuje da su ukupno zaprimljene 362 pretprijave, 226 natjecatelja zadovoljilo je uvjete za prezentiranje pred evaluacijskim odborom BICRO-a, od kojih je 50 projekata odobreno za sufinanciranje u ukupnoj vrijednosti od 15 milijuna kuna.

Kao jedan od 12 Prepoznatih centara programa PoC, naš je centar od toga zaprimio ukupno 75 pretprijava, od čega su zalaganjem stručnih djelatnika Centra predane 52 prijave, a na kraju je 16 projekata prošlo evaluacijski proces i dobilo sufinanciranje u ukupnom iznosu od 4.106,561 kunu. U prijašnjim krugovima posredovanjem Centra za istraživanje, razvoj i transfer tehnologije sufinancirano je 5 projekata u prvom krugu, 10 projekata u drugom, 4 projekta u trećem te 11 projekata u četvrtom krugu. Projekti u prva četiri kruga ostvarili su ukupno financiranje od približno 5,4 milijuna kuna, što s ovim petim krugom čini sveukupno 9,5 milijuna kuna. 

Među sastavnicama Sveučilišta u Zagrebu u ovom krugu najuspješniji su bili istraživači Fakulteta elektrotehnike i računarstva (10 projekata), slijede Fakultet strojarstva i brodogradnje te Prirodoslovno-matematički fakultet sa po dva projekta, a po jedan projekt dobili su istraživači Prehrambeno-biotehnološkog fakultete te KBC "Sestara milosrdnica".

Od niza zanimljivih predavanja treba izdvojiti prezentaciju dr. Charlesa Wessnera Croatia’s Opportunity: Internationalization, Innovation & Entrepreneurship. Dr. Charles Wessner je osnivač i direktor Programa za tehnologiju, inovacije i poduzetništvo pri Nacionalnoj akademiji za znanost. Na nacionalnoj i međunarodnoj razini prepoznat je kao stručnjak iz područja inovacijske politike, poduzetništva, blisko surađuje s Kongresom, Bijelom kućom i agencijama američke vlade.

Također, bilo je zanimljivo poslušati predavanje predstavnice Europske komisije Tanije Friederichs Opportunities and Challenges on Research and Innovation for Croatia as EU Member State. Pritom je posebno istaknula uspješnost Sveučilišta u Zagrebu u uključivanju u Europski istraživački prostor (ERA), gdje je Sveučilište prepoznato kao vodeća institucija brojem sudjelovanja u FP7 projektima (86 sudjelovanja). Ovaj rezultat posebno dobiva na značenju kad se usporedi s drugim akademskim i istraživačkim institucijama u RH (npr. sveučilišta u Rijeci i Splitu sa po 13 sudjelovanja te IRB s 29). Ova su izlaganja nedvosmisleno pokazala da izvrsnost znanstvenih istraživanja ide ruku pod ruku s inovacijskim procesom pa smijemo zaključiti da uspješnost Sveučilišta u Zagrebu u petom krugu programa PoC nije slučajna.

                                 

 

 

 

 



Top