U Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske 11.prosinca 2015. je održana svečanost uručivanja Odluka o proglašenju šest Znanstvenih centara izvrsnosti (ZCI).
Odluke je čelnicima institucija i voditeljima centara uručio ministar znanosti, obrazovanja i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar u nazočnosti predsjednika Nacionalnoga vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj prof. dr. sc. Ive Družića, rektora Sveučilišta u Zagrebu i predsjednika Rektorskoga zbora prof. dr. sc. Damira Borasa, rektora Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku prof. dr. sc. Željka Turkalja, rektora Hrvatskoga katoličkoga sveučilišta prof. dr. sc. Željka Tanjića, ravnatelja Instituta Ruđer Bošković dr. sc. Tome Antičića, dekana, predstavnika visokoobrazovnih i znanstvenih institucija, istraživača te drugih visokih uzvanika.
Odlukom ministra znanosti, obrazovanja i sporta, a na prijedlog Nacionalnoga vijeća za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj, u 2015. godini osniva se šest centara izvrsnosti. Među njima su četiri centra izvrsnosti Sveučilišta u Zagrebu, a riječ je o Znanstvenom centru izvrsnosti za bioraznolikost i molekularno oplemenjivanje bilja Agronomskoga fakulteta, Znanstvenom centru izvrsnosti za kvantne i kompleksne sustave te reprezentacije Liejevih algebri Prirodoslovno-matematičkoga fakulteta, Znanstvenom centru izvrsnosti za temeljnu, kliničku i translacijsku neuroznanost Medicinskoga fakulteta i Znanstvenom centru izvrsnosti za znanost o podatcima i kooperativne sustave Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu. Uz njih, ove se godine osnivaju i Znanstveni centar izvrsnosti Bioprospecting mora – BioProCro Instituta Ruđer Bošković i Znanstveni centar izvrsnosti za personaliziranu brigu o zdravlju Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku.
Uspostava znanstvenih centara izvrsnosti propisana je Zakonom o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju. Njihovo osnivanje velik je iskorak u poticanju znanstvene izvrsnosti u Republici Hrvatskoj kojim se za trenutačno najbolje znanstvenike i institucije žele stvoriti uvjeti za vrhunski istraživački rad stabilnim i pojačanim financiranjem. Znanstveni centri izvrsnosti mogu biti znanstvene organizacije, dio znanstvenih organizacija ili skupine znanstvenika koje se originalnošću, značenjem i aktualnošću rezultata njihova znanstvenoga rada mogu svrstati među najkvalitetnije organizacije ili skupine u svijetu unutar njihove znanstvene discipline.
Od centara se očekuje da unaprijede sustav istraživačkoga rada hrvatske znanstvene zajednice i njenu uključenost u Europski istraživački prostor, povećaju njenu međunarodnu vidljivost i daju doprinos u podizanju kvalitete visokoga obrazovanja, osobito doktorskih studija i izobrazbe znanstvenoga podmlatka. Također, od znanstvenih centara izvrsnosti očekuje se da demonstriraju kompetitivnost u dobivanju projekata iz međunarodnih, napose europskih fondova za znanost, te da istraživanjima stvore inovativnu osnovu za razvoj društva i nacionalnoga gospodarstva.
Ministar znanosti obrazovanja i sporta prof. dr. sc. Vedran Mornar na svečanosti je istaknuo kako je iz europskih strukturnih fondova za znanstvene centre izvrsnosti do 2020. godine osigurano 50 milijuna eura. Također, ministar je najavio da će za dobivanje tih sredstava uskoro biti objavljen prvi javni poziv, za koji je osigurano ukupno 40 milijuna eura, a za drugi krug poziva osigurano je 10 milijuna eura.