31.03.2016

Sveučilište u Zagrebu osiguralo 12 664 mjesta za brucoše u ak. god. 2016./2017.

Na temelju odluke Senata, na Sveučilištu u Zagrebu osigurana je kvota od 12 664 mjesta za upis studenata u I. godinu preddiplomskih i integriranih preddiplomskih i diplomskih studija u ak. god. 2016./2017. U okviru ove kvote, 10 769 mjesta osigurano je za redovite studente, 1480 mjesta za izvanredne studente te 415 mjesta za studente strane državljane (državljani zemalja izvan Europske unije).

U odnosu na prethodnu akademsku godinu (2015./2016.) ukupna upisna kvota na Sveučilištu u Zagrebu uvećana je za 207 studenata, odnosno 1,66 posto, što je u skladu s Ugovorom o sufinanciranju troškova studiranja redovitih studenata i materijalnih troškova Sveučilišta u Zagrebu u ak. god. 2015./2016., 2016./2017. i 2017./2018., na temelju kojega ukupno povećanje kvote ne smije biti veće od pet posto.

Kvote su u manjoj mjeri uvećane na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (studij Fizika, nastavnički smjer), Fakultetu prometnih znanosti (studij Aeronautika), Fakultetu strojarstva i brodogradnje (studij Strojarstvo), Građevinskom fakultetu (studij Građevinarstvo), Tekstilno-tehnološkom fakultetu, Ekonomskom fakultetu (stručni studij Poslovna ekonomija), Kineziološkom fakultetu (stručni studij) Izobrazba trenera, smjer Kondicijska priprema sportaša), Filozofskom fakultetu (dvopredmetni studiji Portugalski jezik i književnost, Rumunjski jezik i književnost, Španjolski jezik i književnost), Hrvatskim studijima (jednopredmetni studiji Psihologija i Sociologija), Akademiji dramske umjetnosti (studij Produkcija) i na Muzičkoj akademiji (Studij za instrumentaliste, jednopredmetni studij Glazbena pedagogija).

Pet sastavnica u manjoj je mjeri smanjilo svoje upisne kvote za ak. god. 2016./2017. Riječ je o Prirodoslovno-matematičkom fakultetu (studij Fizika i tehnika, nastavnički smjer), Kineziološkom fakultetu (stručni studij Izobrazba trenera, smjer Razni sportovi), Filozofskom fakultetu (dvopredmetni studij Anglistika), Fakultet filozofije i religijskih znanosti – FFDI (dvopredmetni studij Filozofija) i Muzičkoj akademiji (dvopredmetni studij Glazbena pedagogija).

Zbog potreba Oružanih snaga RH, preraspodijeljena je upisna kvota za vojne studije (120 mjesta), pa je na studiju Vojno inženjerstvo upisna kvota veća za 20 redovitih studenata (ukupno 75 mjesta), a na studiju Vojno vođenje i upravljanje za 10 mjesta manja (ukupno 45 mjesta).

Važno je istaknuti da je na Sveučilištu u Zagrebu u sljedećoj akademskoj godini osigurano dovoljno upisnih mjesta na svim studijskim programima, uz osiguravanje kvalitetnoga odvijanja nastave.

Natječaj za upis studenata u I. godinu preddiplomskih i integriranih preddiplomskih i diplomskih studija na Sveučilištu u Zagrebu u ak. god. 2016./2017. bit će objavljen sredinom svibnja na mrežnim stranicama Sveučilišta u Zagrebu.

Zagreb, 30. ožujka 2016.