Vijest
14.07.2014

Završila Peta međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture

U knjižnici obitelji Vitezić

Nakon što se dva puta održala u Skradinu, a potom preselila u Pirovac, Peta međunarodna ljetna škola hrvatskoga jezika i kulture Hrvatskih studija Sveučilišta u Zagrebu, pod vodstvom prof. dr. sc. Sanje Vulić, održavala se od 4. do 11. srpnja 2014. u Vrbniku na otoku Krku.

Ove je godine Škola prvi put imala suorganizatora, Vrbničko kulturno društvo „Frankopan“, kojega je u Organizatorskom odboru Škole predstavljao Tomislav Božić. Financijsku potporu Škola je drugi put za redom dobila od Ministarstva znanosti, obrazovanja i sporta. Polaznici s dvaju kontinenata i triju zemalja (Poljska, Hrvatska i Venezuela) iz Vrbnika su otišli s poboljšanim znanjem hrvatskoga jezika te impresionirani vrbničkom kulturnom baštinom.

Polaznici su svakodnevno pohađali jezične vježbe i kazališnu radionicu. Jezične su se vježbe održavale u trima skupinama, prilagođenima jezičnomu znanju polaznika. Profesorica Vulić s polaznicima je radila pravogovor te otvorena pitanja iz gramatike, dok je doktorandica Lidija Bogović vodila srednju i početnu jezičnu skupinu.

Polaznici su slušali i četiri zanimljiva predavanja iz različitih kroatoloških područja. Povijesno-kulturološko predavanje o Bogdanu Radici i mediteranskom duhu jadranske Hrvatske održao je doc. dr. sc. Marinko Šišak. Književno-jezično predavanje o pjesnikinji dr. Vlasti Sindik-Pobor i vrbničkom čakavskom književnom krugu održala je prof. dr. sc. Sanja Vulić. Predavanje iz povijesti jezika u 19. stojeću, o ranoj slavistici i hrvatskom jeziku održao je  prof. dr. sc. Mario Grčević. Zadnje predavanje na ovogodišnjoj školi bilo je kulturološko-komunikološko predavanje prof. dr. sc. Danijela Labaša o hrvatskom igranom filmu i nacionalnom identitetu.

Svaku večer održavala se kazališna radionica, koju je vodila redateljica Frana Marija Vranković, na kojoj su, uz vježbe improvizacije, polaznici govorili hrvatsku poeziju te razrađivali scene iz svakodnevnice. Ideja radionice je da se stečeno znanje na jezičnim vježbama može primijeniti u govornoj praksi, ali i zabaviti se učeći.

Zadnjega dana škole održan je poetsko-scenski kolaž, na kojem su prikazali što su radili tijekom tjedna. Kulturni program ovogodišnje Škole upotpunila je književna večer s pjesnikinjom Marijom Trinajstić Božić. Pjesnikinja je polaznike Škole upoznala sa svojim opusom te im recitirala pjesme na vrbničkoj čakavštini.

                               


Kako bi upoznali Vrbnik i otok Krk, studenti su bili u obilasku Vrbnika i vrbničke okolice s mora i s kopna. Također su obišli grad Krk i upoznali se s njegovom prošlosti i podrijetlom obitelji Frankopan, koja potječe upravo iz Vrbnika. Pri posjetu vrbničkim kulturnim ustanovama, polaznike su oduševili brevijari iz 15. stoljeća, Köhlerov Atlas iz 1718. te ostala bogata kulturna baština naizgled maloga grada.

Već je u pripremi Šesta škola, koja će se u srpnju 2015. održati u Vrbniku. Na njoj bi se, uz dosadašnji program, mogla naći i glagoljaška radionica te, budući da su Poljaci do sada bili najrevniji polaznici Škole, i početni tečaj poljskoga jezika.

Pratite rad Škole i na Facebookovim stranicama.



Top