26.02.2014

„Zlatna vrata“ znanosti: Formiranje i perspektive mladih znanstvenika u novačkom sustavu

6. ožujka 2014., 10.3 sati, Rektorat Sveučilišta u Zagrebu, Trg maršala Tita 14, Zagreb, aula

Organizatori: Radna skupina znanstvenih novaka Sveučilišta u Zagrebu i Mreža mladih znanstvenika MLAZ

Izlagači
prof. dr. sc. Melita Kovačević, prorektorica za istraživanje i tehnologiju
Sveučilišta u Zagrebu
doc. dr.sc. Marija Brajdić Vuković, Odjel za sociologiju, Hrvatski studiji
Sveučilišta u Zagrebu
dr. sc. Marina Milić Babić, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu,
Studijski centar socijalnog rada

Sažeci izlaganja
Okrugli stol bit će posvećen pitanjima formiranja i perspektive mladih znanstvenika u statusu znanstvenih novaka i asistenata.

Prorektorica prof. dr. sc. Melita Kovačević u uvodu će iznijeti viđenje stanja, dinamike i izazova novačkog sustava u kontekstu hrvatskog sustava znanosti i visokog obrazovanja te relevantne mogućnosti u okviru Europskog istraživačkog prostora i Europskog prostora visokog obrazovanja.

Doc. dr. sc. Marija Brajdić Vuković će u izlaganju naslovljenom „Formiranje znanstvenika: problemi profesionalnog osposobljavanja u hrvatskom novačkom sustavu“ prikazati rezultate svoje kvalitativne studije o profesionalnoj socijalizaciji mladih istraživača u prirodnim i društvenim znanostima u visokoobrazovnim i istraživačkim ustanovama u Hrvatskoj. Studija je, temeljem podataka o lošim obrazovnim ishodima profesionalne socijalizacije hrvatskih novaka, istražila prepreke u procesu profesionalnog osposobljavanja novaka te prirodu i okolnosti nastanka navedenih prepreka. Autorica će, temeljem izloženih rezultata, ponuditi i neke sugestije povezane s praktičnim promjenama u funkcioniranju novačkog sustava.

Dr. sc. Marina Milić Babić opisat će misiju i ciljeve Radne skupine znanstvenih novaka Sveučilišta u Zagrebu te ukratko naznačiti dosadašnje aktivnosti i postignuća.

Moderator
dr. sc. Ivan Čanjevac, koordinator Radne skupine znanstvenih novaka

Molimo potvrdite dolazak na: znanstveni.novaci@remove-this.unizg.hr

Nakon izlaganja uvodničara u ukupnom trajanju od sat vremena, uslijedit će
rasprava. Predviđeno je vrijeme trajanja do 12:30h.