Razvoj održivoga procesa prerade antitoksina - ANTI TOX NEW

Razvoj održivog procesa prerade antitoksina

ANTI TOX NEW

Antitoksini su antitijela životinjskog porijekla koja se koriste za liječenje predoziranja lijekovima (digoksin), virusnih infekcija (bjesnoća), neutralizaciju bakterijskih toksina (difterija, tetanus, botulizam), i liječenje posljedica ugriza životinja otrovnica (zmija, paukova, škorpiona). Antitoksini se proizvode imunizacijom životinja, većinom konja i ovaca, odgovarajućim antigenom (uzvodni dio procesa), i pročišćavanjem imunoglobulina iz hiperimune životinjske plazme (nizvodni dio procesa). Održiv proces prerade životinjskih antitoksina ima i dodatnu vrijednost kao platforma za brzu proizvodnju lijekova protiv potpuno novih bolesti (npr. ebola).

Cilj istraživanja je dizajnirati i pronaći optimalne uvjete za najučinkovitiji i najkompaktniji proces pročišćavanja antitoksina na bazi postojećih znanstvenih i tehnoloških dosega. Proces ćemo dizajnirati balansirajući između rastućih regulatornih zahtjeva, iskorištenja procesa (što viši) i troškova pročišćavanja (što niži). Cilj je pronaći optimalne uvjete za svaki korak pročišćavanja, istražiti učinkovitost cijelog postupka u redukciji rizika od virusne kontaminacije, i prikupiti podatke na laboratorijskoj razini koji mogu biti baza za proračune prilikom donošenja odluke za uspostavu pogona održive proizvodnje antitoksina. Istraživat ćemo po prvi put primjenjivost istovremenog taloženja i pepsinske razgradnje konjske plazme, što je pokazano za plazmu ovaca, i učinkovitost navedenog koraka u redukciji rizika od virusne kontaminacije, što još nije istraživano. Također, po prvi puta istražit ćemo primjenjivost kromatografije na monolitnim nosačima u postupcima pročišćavanja antitoksina.

Kategorija projekta

HRZZ Istraživački projekti

Budžet projekta

992.000,00 HRK