Erasmus+

Erasmus+

OPĆE INFORMACIJE

Erasmus + je novi program za obrazovanje, usavršavanje i mlade koji će zamijeniti sedam (7) postojećih programa (Program za cjeloživotno učenje [Erasmus, Leonardo da Vinci, Comenius i Grundtvig], Mladi na djelu, Erasmus Mundus, Tempus, Alfa, Edulink i Program suradnje sa industrijaliziranim zemljama).

Trajanje programa: 7 godina od 2014. -2020.

Prijedlog proračuna: 14.774 milijardi EUR

Prezentacija o Erasmus+ programu

STRUKTURA

Erasmus + program provodit će se kroz tri ključne aktivnosti:

  1. KA 1 - Učenje kroz mobilnost (Learning Mobility) - mobilnost pojedinaca u svrhu učenja i usavršavanja
  2. KA 2 - Suradnja (Cooperation): suradnja u svrhu inovacija i razmjene dobre prakse (suradnja s gospodarskim subjektima)
  3. KA 3 - Reforma obrazovne politike (Policy reform): otvorena metoda koordinacije obrazovne politike EU, provedba strategije „Europe 2020”.

KA 1-  Učenje kroz mobilnost (Learning Mobility)

  1. Mobilnost u svrhu provođenja razdoblja studija u inozemstvu (Credit mobility): mobilnost na sve tri razine preddiplomska, diplomska i poslijediplomska razina (Bachelor/Master/Doctorate) kao i mobilnost zaposlenika (nastavnički rad, usavršavanje)
  2. Mobilnost u svrhu stjecanja visokoškolske kvalifikacije kroz združene studije (Degree mobility): Dodjeljivati će se stipendije za Joint Master Courses – naglasak na izvrsnosti studijskog programa kojega izvode visoka učilišta iz EU i ostalih država.
  3. Mobilnost pomoću novog instrumenta „Jamstvo za studentske zajmove” (Student loan guarantee). Instrument za povećanje mobilnosti u svrhu stjecanja visokoškolske kvalifikacije (Degree mobility). Planira se odobravanje zajmova za 330.000 studenata.

KA 2 - Suradnja (Cooperation)

Suradnja na inovacijama u visokom obrazovanju kroz:

  1. Erasmus strateška partnerstva (Erasmus Strategic Partnerships): cilj je povećati sposobnost VU za modernizaciju
  2. Udruživanje znanja (Knowledge Alliances) strateška (velika) partnerstva VU i gospodarskih subjekata radi promicanja inovacija, kreativnosti i poduzetništva kroz nove mogućnosti za učenje i stjecanje kvalifikacija.
  3. Posebna potpora zemljama koje graniče s EU: izgradnja kapaciteta kroz partnerstva s VU iz EU (razvoj studijskih programa, upravljanje VU + mobilnost studenata i zaposlenika VU)
  4. Izgradnja kapaciteta VU u Aziji, Africi i Južnoj Americi (mobilnost osoblja VU).

KA 3 - Reforma obrazovne politike (Policy reform)

  1. Potpora otvorenoj metodi koordinacije obrazovne politike EU i Bolonjskom procesu.
  2. Potpora razvoju i provedbi alata i mreža EU.

    Navedeno se odnosi na tematsku radnu skupinu o modernizaciji VO, reviziju Vodiča o ECTS-u, mrežu NARIC (priznavanje inozemnih visokoškolskih kvalifikacija), Tajništvo Skupine za praćenje Bolonjskog procesa u Europskom prostoru VO i nacionalne Bolonjske stručnjake), Inicijativu za rangiranje VU, te osiguravanje kvalitete.

  3. Potpora dijalogu o obrazovnoj politici sa zemljama izvan EU.

    Navedeno se odnosi na seminare, studijske posjete, izradu studija, promicanje privlačnosti VU u EU, potporu modernizaciji VO u zemljama izvan EU, potporu nacionalnim kontakt točkama za mreže/inicijative EU i stručnjacima za VO u zemljama izvan EU (s kojima EU ima sporazum o partnerstvu).

Za centralizirane aktivnosti novog programa bit će nadležna Izvršna agencija za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu (EACEA), dok će decentralizirane aktivnosti biti u nadležnosti Agencije za mobilnost i programe EU.

Više informacija i detalji novog program objavljeni su na internetskim stranicama Agencije za mobilnost i programe EU i Izvršne agencije za obrazovanje, audiovizualnu politiku i kulturu (EACEA).

MEĐUINSTITUCIJSKI SPORAZUMI U OKVIRU PROGRAMA ERASMUS+

Kontakt

Kontakt osoba: Ida Ogulinac
Lokacija: Zvonimirova 8, soba 6/7
E-mail: erasmus.coordinator@remove-this.unizg.hr
Fax: +385 1 46 98 132


Top